Зачекайте, будь ласка

ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ ВІЙНОЮ: ЩО ТРЕБА РОБИТИ?

За загальним правилом, обов'язок відшкодування збитків покладається на заподіювача шкоди. Однак, якщо це ціла держава, то тут все складніше – держави наділені так званим судовим імунітетом, який, у деяких випадках, дозволяє їм убезпечитись від судових претензій.


То що тоді, нічого не можна зробити?

Зовсім ні. 14 квітня 2022 року Верховний Суд прийняв постанову у справі №308/9708/19, відповідно до якої сформував наступний висновок: з 2014 року суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено рф, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії рф, за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни.

Таким чином, для стягнення збитків з рф можливо звертатись з позовом до українських судів.


Які документи потрібно зібрати для позову?

Перелік документів не є вичерпним та, орієнтовно, виглядатиме так:

 • документи, що підтверджують статус особи, яка має намір звернутись з позовом (для фізичних осіб – паспорт, для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб – виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
 • документи, що підтверджують право власності особи на знищене, пошкоджене або втрачене майно (свідоцтва про право власності, договори, рішення судів про визнання права власності тощо – залежно від типу об'єктів, які постраждали);
 • докази обстеження знищених об'єктів (звіти, акти технічного обстеження знищених об'єктів, проведені уповноваженими органами державної влади, копії протоколів огляду місця події, складених у межах кримінальних проваджень по факту знищення майна тощо);
 • докази обсягу та вартості завданих збитків (звіти про оцінку майна, висновки експертиз);
 • докази причинно-наслідкового зв'язку між фактом заподіяння збитків та бойовими діями (або із іншими протиправними діями військ рф). Наприклад, офіційні повідомлення органів влади щодо фактів артилерійського обстрілу, повідомлення у ЗМІ, фото- та відеозаписи, показання свідків тощо.


Як виглядатиме наша співпраця щодо стягнення шкоди?

Співпраця відбуватиметься поетапно:

 • 1. Попередня консультація та ознайомлення із наявними документами та доказами.
 • 2. Розробка стратегії захисту та укладення договору про надання правничої допомоги.
 • 3. Збирання остаточного обсягу доказів для підготовки позову.
 • 4. Складання позову та подача до суду.
 • 5. Супроводження справи у суді.
 • 6. Супроводження виконання судового рішення.


А як буде виконуватись судове рішення?

Перед нами буде два шляхи:

 • виконання рішення на території України, що потребуватиме пошуків арештованого/конфіскованого майна рф на території України та звернення стягнення на нього;
 • виконання рішення на території іншої держави: у такому разі доведеться проходити процедури легалізації (визнання) судового рішення та отримання дозволу на його виконання в іноземній державі.


У останньому випадку потрібно буде залучати допомоги іноземних юристів або українських, які мають право практикувати за кордоном.


Як швидко буде отримана компенсація?

Одразу попереджаємо, що це не буде легко. Це – нова категорія справ, у якій судова практика лише має сформуватись. З іншого боку, зверніть увагу, наскільки часто питання створення спеціальних трибуналів для рф та виплати репарацій стало підніматись у медіа-просторі? Ось лише деякі з них:


ПАРЄ ухвалила резолюцію про визнання Росії терористичним режимом


Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо репарацій Україні від Росії


ЄС розробить план конфіскації активів ЦБ Росії і олігархів на користь України – голова Єврокомісії


Франція розпочала роботу зі створення спецтрибуналу для Росії: деталі


Чи могла б міжнародна спільнота подумати про таке у лютому 2022 року? Наврядчи. Тож ми переконані, що рано чи пізно агресор заплатить за завдану шкоду і той, хто матиме судове рішення про її стягнення на свою користь – очевидно, буде у виграші.

Увага, через хв. ми будемо оновлювати сайт і він буде недоступний протягом кількох хвилин.

Тому, якщо ви не встигаєте заповнити та завантажити шаблон до моменту оновлення, радимо зробити це після оновлень, щоб не втратити дані.
Уважаемый пользователь, на сайте easydocs.com.ua часть страниц не переведена на русский язык. Спасибо за понимание.
Шановний клієнтe, для найкращого досвіду користуванням нашим сайтом ми рекомендуємо вам використати браузери Mozilla Firefox, Google Chrome або Microsoft Edge останніх версій.

Інші браузери поки що не підтримуються у повній мірі.

Дякуємо за розуміння.
Внимание, все данные в полях шаблонов нужно вводить на украинском языке - так как это официальный язык деловодства в Украине.

Увага, всі дані у полях шаблонів необхідно вводити українською мовою як офіційною мовою діловодства.