Зачекайте, будь ласка

Порядок розірвання шлюбу

Опубліковано: 4 січня 2021 р.

Розірвання шлюбу є однією із підстав для його припинення і може відбуватись у позасудовому та судовому порядку. Розглянемо наведені випадки детальніше.

Позасудовий порядок розірвання шлюбу

Даний спосіб не потребує звернення до суду та можливий у сукупності таких обставин:

 • і чоловік, і жінка бажають розірвати шлюб;
 • подружжя не має дітей.

Для реалізації даної процедури, подружжя має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про розірвання шлюбу.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

Водночас, шлюб може бути розірвано органом державної реєстрації актів цивільного стану за умови, якщо другий із подружжя:

 1. визнаний безвісно відсутнім*
 2. визнаний недієздатним**

*Фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.

Визнання особи безвісно відсутньою відбувається за рішенням суду на підставі заяви заінтересованої особи (у даному випадку - другого з подружжя) про визнання особи безвісно відсутньою.

Тобто, у такому випадку для розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя необхідно подати рішення суду про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім.

**Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Визнання особи недієздатною відбувається за рішенням суду на підставі заяви члена сім’ї ( у тому числі - другого з подружжя), близьких родичів, органом опіки та піклування, або закладом, який надає особі психіатричну допомогу про визнання особи недієздатною.

Тобто, у такому випадку для розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя необхідно подати рішення суду про визнання другого з подружжя недієздатним.

Судовий порядок розірвання шлюбу.

Розірвання шлюбу на підставі рішення суду здійснюється, якщо:

 • подружжя має дітей (незалежно від того, чи обидві сторони бажають розірвати шлюб, чи одна з них);
 • другий з подружжя, яке не має дітей, не бажає добровільно розірвати шлюб шляхом подання відповідної заяви до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Розірвання шлюбу подружжя, яке має дітей

У випадку, якщо подружжя має дітей, розірвання шлюбу може здійснюватись за спільною заявою подружжя або за позовом одного з подружжя.

Розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей

Для реалізації цієї процедури подружжя подає до суду:

 • спільну заяву про розірвання шлюбу;
 • письмовий та нотаріально посвідчений договір між подружжям про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей;
 • копії паспортів заявників та довідок про присвоєння реєстраційних номерів облікових карток платників податків (ідентифікаційний код);
 • копію свідоцтва про шлюб;
 • копії свідоцтв про народження спільних дітей;
 • документ про сплату судового збору

Куди подавати таку заяву?

До місцевого загального суду (міський, міськрайонний, районний у місті або районний суд), який знаходиться за місцем проживання будь-кого з подружжя, яке подає заяву про реєстрацію шлюбу.

Наприклад, місце проживання обох з подружжя або одного з них зареєстровано у Голосіївському районі міста Києва. Відтак, заяву про розірвання шлюбу може бути подано до Голосіївського районного суду міста Києва.

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

Станом на 2021 рік, за подання спільної заяви про розірвання шлюбу слід сплатити 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня поточного року - тобто, 536,80 грн. судового збору.

Порядок розгляду заяви

Спільна заява про розірвання шлюбу розглядається у порядку окремого провадження (вид судового провадження, у якому встановлюються факти, що мають юридичне значення).

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

На практиці, розгляд заяви може зайняти більше часу (залежно від завантаженості суду).

Розірвання шлюбу подружжя, яке має дітей, шляхом пред'явлення позову.

Такий спосіб розірвання шлюбу обирається, якщо другий з подружжя не бажає добровільно подати до суду спільну заяву про розірвання шлюбу.

Важливо: на практиці такий спосіб обирають і ті подружжя, які розривають шлюб за взаємною згодою, але не бажають витрачати кошти на нотаріальне посвідчення договору про визначення місця проживання, виховання та утримання дітей, подання якого є обов'язковим разом із спільною заявою про розірвання шлюбу.

Разом з тим, якщо між сторонами є порозуміння та є кошти на послуги нотаріуса, рекомендуємо все ж скласти вказаний договір та подати до суду саме спільну заяву про розірвання шлюбу, оскільки у ньому врегульовується ціла низка питань, які можуть попередити судові спори у майбутньому, а саме:

 • визначення місця проживання та порядку участі у вихованні дітей;
 • визначення розміру та порядку утримання дітей, тощо;

Крім того, у порядку позовного провадження, суд має право встановити сторонам строк на примирення до 6 місяців, чого не передбачено для розгляду заяв у порядку окремого провадження, у якому розглядаються спільні заяви подружжя про розірвання шлюбу.

Куди подавати позов про розірвання шлюбу?

На вибір позивача (той, хто подає позов про розірвання шлюбу) - до місцевого загального суду (міський, міськрайонний, районний у місті або районний суд), який знаходиться за місцем проживання будь-кого з подружжя.

Наприклад, місце проживання одного з подружжя зареєстровано у Голосіївському районі міста Києва, а другого - у Печерському районному суду міста Києва. Відтак, позов про розірвання шлюбу може бути подано до Голосіївського районного суду міста Києва або до Печерського районного суду міста Києва.

До позовної заяви про розірвання шлюбу додається:

 • документ про сплату судового збору;
 • копії паспортів заявників та довідок про присвоєння реєстраційних номерів облікових карток платників податків (ідентифікаційний код);
 • копію свідоцтва про шлюб;
 • копії свідоцтв про народження спільних дітей;
 • примірник позовної заяви з додатками - для відповідача.

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

Станом на 2021 рік, за подання позовної заяви про розірвання шлюбу слід сплатити 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня поточного року - тобто, 980 грн. судового збору.

Порядок розгляду заяви

Позовна заява про розірвання шлюбу розглядається у порядку позовного провадження (вид судового провадження, у якому вирішуються юридичні спори).

Законом встановлено строк розгляду справи у порядку загального позовного провадження - 60 днів на підготовче провадження та 30 днів на розгляд скарги по суті. Для спрощеного позовного провадження (у ньому немає підготовчого провадження) строк розгляду справи складає 60 днів.

Однак, на практиці, справа у суді першої інстанції може розглядатись від 2-3 місяців до 1 року (інколи і більше). Строк розгляду залежить від завантаженості суду та від дій сторін (чи затягують вони справу, несвоєчасно подаючи заяви по суті спору або клопотання про відкладення розгляду і т.д.). У суді апеляційної інстанції розгляд справи, як правило, здійснюється швидше.

Розірвання шлюбу за рішенням суду щодо подружжя, яке не має дітей

Оскільки другий з подружжя не бажає подавати заяву про розірвання шлюбу, а перший - не бажає продовження шлюбу, він має право подати до суду позов про розірвання шлюбу.

Порядок подання та розгляду такої позовної заяви - такий же, як і для розгляду позову про розірвання шлюбу між подружжям, яке має дітей.

Як наш сервіс може допомогти при вирішенні питань про розірвання шлюбу?

За допомогою послуги “Конструктор документів”, ви можете самостійно скласти:

Якщо ви вважаєте, що ваш випадок потребує більш індивідуального підходу та викладу обставин, які не передбачені шаблоном, ви можете замовити складання документу.

Увага, через хв. ми будемо оновлювати сайт і він буде недоступний протягом кількох хвилин.

Тому, якщо ви не встигаєте заповнити та завантажити шаблон до моменту оновлення, радимо зробити це після оновлень, щоб не втратити дані.
Уважаемый пользователь, на сайте easydocs.com.ua часть страниц не переведена на русский язык. Спасибо за понимание.
Шановний клієнтe, для найкращого досвіду користуванням нашим сайтом ми рекомендуємо вам використати браузери Mozilla Firefox, Google Chrome або Microsoft Edge останніх версій.

Інші браузери поки що не підтримуються у повній мірі.

Дякуємо за розуміння.
Внимание, все данные в полях шаблонов нужно вводить на украинском языке - так как это официальный язык деловодства в Украине.

Увага, всі дані у полях шаблонів необхідно вводити українською мовою як офіційною мовою діловодства.