Зачекайте, будь ласка

Штраф чи не штраф?

За матеріалами нашого каналу на Telegram "Листи від адвоката"

Квітень 30, 2021

Кодексом газорозподільних систем (Кодекс ГРС) передбачені донарахування об’ємів природного газу за порушення, що кваліфікуються як несанкціонований відбір газу. Так як неможливо визначити точний об’єм спожитого газу, розрахунок відбувається за встановленою Кодексом ГРС формулою, після чого виставляється рахунок до сплати. Відтак, наведені донарахування не є штрафом, а є оплатою за газ, який, по суті, викрадено внаслідок правопорушення ☝️

За які порушення відбуваються донарахування?

📜Види порушень, за які здійснюють донарахування, передбачені п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Хто має право перевіряти лічильники та газопровід?

Такі перевірки здійснюють підприємства, що обслуговують газотранспортні мережі у вашому регіоні – оператори ГРС (якщо простіше – ті, хто здійснюють славнозвісну «доставку газу»). У кожній області, як правило, є свій оператор ГРС.🔧

Поетапний порядок перевірки та нарахувань за порушення

1️⃣ Перевірка.
Працівники оператора ГРС мають право доступу до приладів обліку та газопроводу з метою виконання своїх функцій та перевірки їх стану. Як поводити себе під час перевірки - я вже писав раніше.

2️⃣Оформлення порушення.
У разі виявлення порушення, працівники оператора ГРС складають акт, у якому фіксують перелік, характеристики та стан газового обладнання, а також вид виявленого порушення. За потреби, вилучаються пломби чи прилади обліку з метою подальшої експертизи. Усі вилучені предмети мають бути поміщені у цілий пакет чи іншу упаковку та опломбовані номерною пломбою, про що має бути зазначено у акті про порушення.

❗️ ОБОВ’ЯЗКОВО: якщо не згодні з порушенням або зміст акту не відповідає дійсним обставинам – пишіть зауваження та зазначайте, з чим не згодні.

3️⃣ Розгляд актів про порушення.
Складені акти розглядаються на засіданні комісії оператора ГРС. Якщо комісія погодиться із наявністю встановлених у акті порушень (як правило – погоджується), складається акт-розрахунок, у якому зазначаються донараховані об’єми газу та його вартість (п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).

❗️ВАЖЛИВО: несплата по акту-розрахунку протягом 5 днів з дня отримання рахунку є підставою для відключення від газу (пп. 6 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС). Тому протягом цього часу необхідно визначитись, чи варто оспорювати прийняте рішення у суді та чи треба вживати заходів забезпечення позову шляхом заборони оператору ГРС відключати газ!

Як оскаржувати?

Це цікаве питання, оскільки чіткого способу захисту Кодекс ГРС не визначає. Особисто я пішов по шляху оскарження рішення комісії оператора ГРС, оформленого у вигляді акту-розрахунку. Спочатку такий спосіб викликав у суддів спротив і по двох моїх справах провадження було закрито. Але ми з клієнтами не здались та домоглись скасування ухвал про закриття провадження: апеляційний суд погодився, що рішення комісії може бути оскаржено (див. постанови Херсонського апеляційного суду від 29.01.2020 по справі №766/19702/19 та від 30.01.2020 по справі №766/18592/19). Пізніше з можливістю такого способу захисту погодився і Верховний Суд у постанові від 12.03.2020 по справі №914/766/17 (справа не моя, посилаюсь як на практику).

📌Таким чином, оператори ГРС мають право перевіряти газоустановки споживачів та здійснювати донарахування плати за газ у випадку виявлення порушень.

Увага, через хв. ми будемо оновлювати сайт і він буде недоступний протягом кількох хвилин.

Тому, якщо ви не встигаєте заповнити та завантажити шаблон до моменту оновлення, радимо зробити це після оновлень, щоб не втратити дані.
Уважаемый пользователь, на сайте easydocs.com.ua часть страниц не переведена на русский язык. Спасибо за понимание.
Шановний клієнтe, для найкращого досвіду користуванням нашим сайтом ми рекомендуємо вам використати браузери Mozilla Firefox, Google Chrome або Microsoft Edge останніх версій.

Інші браузери поки що не підтримуються у повній мірі.

Дякуємо за розуміння.
Внимание, все данные в полях шаблонов нужно вводить на украинском языке - так как это официальный язык деловодства в Украине.

Увага, всі дані у полях шаблонів необхідно вводити українською мовою як офіційною мовою діловодства.