Зачекайте, будь ласка

Спільне та особисте майно подружжя – як розрізнити?

За матеріалами нашого каналу на Telegram "Листи від адвоката"

Травень 05, 2021

Розглядаємо чергове питання від одного з читачів, яке стосувалось питання поділу подружнього майна, що за документами оформлено лише на одного з подружжя. Відповідаю💼

Правовий режим майна подружжя врегульований главою 7 та главою 8 розділу ІІІ Сімейного кодексу України. Перш за все звертаю увагу, що статтею 60 Сімейного кодексу України встановлено презумпцію спільної сумісної власності подружжя – вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, є спільною сумісною власністю подружжя 🖇

💁‍♂️Якщо простою мовою, то презумпціяце запроваджене законом припущення, що певна ситуація має місце, доки заінтересована сторона не доведе протилежного (згадуємо відому презумпцію невинуватості) ☝️ А відтак, щоб спростувати презумпцію спільної власності подружжя треба довести, що те чи інше майно набуте за рахунок особистої власності або коштів одного з подружжя.
Ось тут звертаємось до статті 57 Сімейного кодексу України, яка визначає перелік майна, що є особистою власністю кожного з подружжя, навіть якщо воно набуте під час шлюбу. Наприклад, подароване або успадковане майно (з повним переліком рекомендую ознайомитись безпосередньо у вказаній статті).🎁

🧱Найбільшим «каменем спотикання» під час поділу подружнього майна, є пункт про «майно, набуте за особисті кошти одного з подружжя». Як правило, саме цю підставу намагаються використати, щоб спростувати презумпцію спільного майна подружжя. Наприклад, з’являються свідки, які «підтверджують», що майно придбане за кошти, які надали батьки/друзі/приятелі одного з подружжя, або навіть приносять розписки, якими намагаються довести такі обставини.😐

🤷‍♂️Відверто скажу, що універсального вирішення подібних ситуацій немає: з одного боку, дійсно допускається можливість спростування презумпції спільного майна подружжя. Разом з тим, нюанс у тому, що обов’язок спростування покладається на ту сторону, яка з таким станом речей не згодна. А далі вже все залежить від індивідуальних особливостей спору між конкретно взятим подружжям: чи є достатні письмові докази або лише показання свідків. Особисто я на свідків не робив би ставки, оскільки у таких питаннях пріоритет все-таки надається письмовим доказам.

❗️Для прикладу, у постанові від 12.02.2020 по справі №725/1776/18 Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанції та задовольнив позов одного з подружжя про поділ майна. У даній справі відповідач заперечував проти позову саме показаннями свідків, які стверджували, що майно придбане за рахунок батьківських коштів і ці докази були враховані судами. Разом з тим, Верховний Суд з такою позицією не погодився, вкотре вказавши на обов’язок спростування презумпції спільного майна подружжя, яка у цій справі, на мою думку, не була спростована ❗️

📌Висновки.

Таким чином, оформлення майна лише на одного з подружжя не свідчить про те, що це його особисте майно - закон говорить інше. Разом з тим, щоб раптом нікому не було гірко та образливо, я б рекомендував оформлювати документи на майно одразу по 1/2 частині на кожного з подружжя. Як мінімум, це полегшить вирішення можливих спорів. Інший варіант регулювання майнових відносин між подружжям – шлюбний договір. Але чесно скажу, на практиці такого договору чи запиту на його складання ще ніколи не зустрічав.

Увага, через хв. ми будемо оновлювати сайт і він буде недоступний протягом кількох хвилин.

Тому, якщо ви не встигаєте заповнити та завантажити шаблон до моменту оновлення, радимо зробити це після оновлень, щоб не втратити дані.
Уважаемый пользователь, на сайте easydocs.com.ua часть страниц не переведена на русский язык. Спасибо за понимание.
Шановний клієнтe, для найкращого досвіду користуванням нашим сайтом ми рекомендуємо вам використати браузери Mozilla Firefox, Google Chrome або Microsoft Edge останніх версій.

Інші браузери поки що не підтримуються у повній мірі.

Дякуємо за розуміння.
Внимание, все данные в полях шаблонов нужно вводить на украинском языке - так как это официальный язык деловодства в Украине.

Увага, всі дані у полях шаблонів необхідно вводити українською мовою як офіційною мовою діловодства.