Позов склав, куди подати?
За матеріалами нашого каналу на Telegram "Листи від адвоката"
Червень 19, 2021
🤷♂️Вчора вперше у своїй кар’єрі зіткнувся із перешкоджанням мені у здійсненні адвокатської діяльності. На щастя, жодного насильства, але моїм клієнтам поставили умови: або адвокат залишає засідання комісії, на яку їх запросили, або засідання не відбудеться взагалі 😡 Що ж, довелось діяти радикально. Ми поінформували голову комісії, що:
✅не збираємось лишатись на засіданні, де його учасники позбавлені права на захист!
✅викликаємо поліцію для складання заяви про вчинення кримінального правопорушення, яке полягає к перешкоджанні законній діяльності представника або захисника!
Через 2-3 хв після дзвінка до поліції члени комісії швидко передислокувались у невідомому напрямку (мабуть, зробили тактичний відступ). Тобто, засідання за нашої відсутності просто не відбулось.
❗️Тому, з практичної точки зору вам буде також корисно знати, чи може бути обмежене ваше право на правову допомогу.
Право на професійну правничу допомогу передбачено статтею 59 Конституції України та у випадках, передбачених законом, вона може надаватись безоплатно.
Одразу звертаю увагу, що зміст вказаної статті не обмежує коло випадків, коли така допомога може бути надана. Тобто, у будь-якій ситуації, коли ви відчуваєте, що є потреба у залученні захисника – ви маєте право на його послуги 🔥 У моєму вчорашньому прикладі мені сказали: «Це ж не судове засідання, нащо адвокат?». No comments 🤦♂️
☝️Наступна важлива деталь. Стаття 64 Конституції України передбачає можливість обмеження певних прав і свобод в умовах воєнного або надзвичайного стану. Однак, ця ж стаття передбачає, що право на професійну правничу допомогу не може бути обмежено ЗА ЖОДНИХ УМОВ! 🙅🏻♂️
На рівні Конституції України закріплено, що для надання правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Разом з тим, закон не забороняє надання юридичних послуг і особами, які не є адвокатами. Юрист чи адвокат – обирати вам. Різниця між ними лише у професійних можливостях, пов’язаних із особливим статусом, передбаченим Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Також не слід забувати про так звану «монополію адвокатури» на представництво у судах, поступово запроваджену з 2016 року (але по деяким категоріям справ представництво може здійснюватися особами без статусу адвоката).
❓Що робити у випадку, коли представнику перешкоджають здійснювати повноваження?
Статтею 397 Кримінального кодексу України передбачено, що кримінальним правопорушенням є: «Вчинення в будь-якій формі перешкод до здійснення правомірної діяльності захисника чи представника особи по наданню правової допомоги або порушення встановлених законом гарантій їх діяльності та професійної таємниці».
☝️Як бачите, кримінальним правопорушенням є перешкоджання діяльності не лише адвоката, але і будь-яких інших представників, як надають правову допомогу!
❗️Тож, не цурайтесь вживати радикальних заходів, яких довелось вжити мені. Викликайте поліцію, якщо вашому представнику чинять перешкоди. Адже, який сенс у будь-яких юридичних процедурах та процесах, коли ви позбавлені захисника? ❗️
