❓Як відкрити кримінальну справу?
За матеріалами нашого каналу на Telegram "Листи від адвоката"
Жовтень 31, 2021
🤷♂️Ситуація доволі поширена: людина стала жертвою злочину, написала заяву у поліцію, а там…ТИША. 👮♂️Що у такому випадку робити?
✍️Подання заяви
🔊Ви можете повідомити про вчинення кримінального правопорушення по телефону, скласти заяву самостійно або повідомити про обставини злочину особисто у відділенні поліції, про що поліцейський складе відповідний протокол.🧾
❗️У заяві ви повинні:
ідентифікувати себе, вказати контактні дані (адресу, телефон), повідомити про детальні обставини кримінального правопорушення. Якщо більш-менш зможете орієнтуватись у Кримінальному кодексу України – не зайвим буде вказати конкретну статтю, за якою ви кваліфікуєте правопорушення. Але це не обов’язково.
Слід зазначити, що за діючим КПК України, кримінальні справи не відкривають, а вносять відомості про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) – дата внесення відомостей до реєстру і є початком досудового розслідування.
☝☝️Тому, прохальну частину заяви рекомендую формувати з урахуванням ст. 214 КПК України. Наприклад: «Прошу невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту подачі цієї заяви, внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення, яке полягає у …..».
❗️️ВАЖЛИВО:
після прийняття заяви ви маєте право отримати документ, що підтверджує її прийняття та реєстрацію. Зокрема, таким документом є талон-повідомлення єдиного обліку, а якщо ви подавали письмову заяву, то на ній мають проставити реєстраційну відмітку. Форми талону-повідомлення та реєстраційного штампу встановлені у додатках 3 та 5 наказу МВС від 08.02.2019 №100.
ДОКАЗИ ПОДАЧІ ЗАЯВИ ЗБЕРІГАЙТЕ У СЕБЕ!
для громадян – від 1700 до 3400 грн, для посадових осіб – від 3400 до 17000 грн
Що далі?👇
Протягом 24 годин з моменту внесення відомостей до ЄРДР заявник має право на одержання витягу із ЄРДР, у якому містяться відомості про зареєстроване кримінальне провадження: його номер, дату внесення відомостей, ким зареєстровано, короткий зміст повідомлення про кримінальне правопорушення і т.д. Тобто, щоб видати вам витяг з ЄРДР, у слідчого є не більше 48 годин з моменту прийняття від вас заяви: 24 години на внесення до ЄРДР та 24 години на видачу витягу. Сплив цього строку вже надає підстав стверджувати про протиправну бездіяльність органів досудового розслідування. ⏳
❓ Що робити, якщо кримінальне провадження не розпочато?
Якщо кримінальне провадження не розпочато, то по спливу крайнього строку для видачі витягу із ЄРДР (48 годин з моменту прийняття заяви)
у вас є 10 календарних днів на оскарження такої бездіяльності.
📚Скарга подається до слідчого судді місцевого загального суду, у межах юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, до якого подана скарга. Наприклад, скаргу на бездіяльність Печерського управління ГУНП у м. Києві треба подавати до Печерського районного суду міста Києва.
❗️
У скарзі ви маєте вказати назву суду, до якого вона подається, вказати свої дані, дані органу, бездіяльність якого оскаржується, повідомити обставини, з приводу яких ви звернулись із повідомленням про кримінальне правопорушення, а також надати копії доказів, що підтверджують дату звернення з таким повідомленням.
❗️ ВАЖЛИВО: прохальну частину скарги рекомендую формулювати наступним чином: «Прошу зобов’язати [назва органу досудового розслідування] внести відомості до ЄРДР про кримінальне правопорушення, повідомлене у заяві [прізвище, ім’я, по-батькові заявника] від [дата], зареєстровану за №....".
За наслідком розгляду такої заяви слідчий суддя приймає ухвалу, якою зобов'язує орган досудового розслідування внести відомості до ЄРДР. Рекомендую отримати примірник такої ухвали, та направити до органу досудового розслідування з проханням виконати її.
Щиро бажаю, щоб вам ніколи не довелось цього робити, але якщо доведеться – тепер ви знаєте як це робити.
🙌
