Зачекайте, будь ласка

Ввезення авто як гуманітарної допомоги

За матеріалами нашого каналу на Telegram "Листи від адвоката"

Серпень 17, 2022

Для виконання завдань нашим захисникам завжди потрібні надійні та справні автомобілі. Те ж саме стосується громадських організацій, які займаються волонтерською діяльністю. Хоча з часу повномасштабного вторгнення пройшло вже майже 6 місяців, питання безмитного ввезення автомобілів лишається актуальним. Нещодавно до мене звертались із подібним запитом, тому хочу поділитись своїм правовим висновком з цього питання.

Оподаткування ввезення автомобілів на загальних підставах

За загальним правилом, ввезення транспортного засобу на територію України оподатковується:

- податком на додану вартість як товар, ввезений на митну територію України (пп. в) п. 185.1 ст. 185 ПК України) за ставкою 20%;

- акцизним податком відповідно до ст. 215 ПК України (ставка визначена у цій же статті та залежить від параметрів конкретного транспортного засобу);

- ввізне мито (ст. 272 МК України, Закон України «Про Митний тариф України»).

Для розрахунку ставок митних платежів можна скористатись онлайн-калькулятором Державної митної служби України https://calc.customs.gov.ua/#

Яким чином завезти авто для військових та гуманітарних потреб, щоб не платити податки?

Відповідно до п. 197.11 ст. 197 ПК України, звільняються від оподаткування операції із ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України "Про гуманітарну допомогу" (стосується ПДВ).

Згідно із п. 213.3.9 ст. 213 ПК України, операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування: ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції) (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів) як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України "Про гуманітарну допомогу" (стосується акцизного податку).

Відповідно до ст. 287 МК України, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України "Про гуманітарну допомогу" Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», визнання товарів (робіт, послуг) гуманітарною допомогою здійснюється спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги у кожному конкретному випадку з урахуванням таких особливостей.

Відповідно до ч. 2 цієї ж статті, не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім:

автомобілів швидкої медичної допомоги, легкових автомобілів спеціального призначення для Міністерства внутрішніх справ України, органів Національної поліції;

транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях для отримання і використання Збройними Силами України, Національною гвардією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

транспортних засобів, призначених для перевезення більше ніж вісім осіб, та автомобілів, обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату, що передаються для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров’я і навчальним закладам, громадським організаціям осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, державним закладам системи реабілітації, фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю "Інваспорт";

легкових автомобілів, які на момент ввезення на митну територію України були вперше зареєстровані не пізніше ніж вісім років тому, з об’ємом двигуна не більш як 1800 куб. см, що отримуються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласною, Київською, Севастопольською міською державною адміністрацією або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, для подальшої передачі особам з інвалідністю, які перебувають у встановленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством;

транспортних засобів спеціального та спеціалізованого призначення (крім таксі, автомобілів інкасації) для підприємств, установ та організацій, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважених ними державних установ та органів місцевого самоврядування для забезпечення соціально-економічних потреб територіальних громад.

Тобто, за загальним правилом, транспортні засоби як підакцизні товари, не є гуманітарною допомогою, однак ч. 2 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» надає вичерпний перелік винятків з цього правила.

На яких підставах ввозити авто для військових?

Відповідно до ст. 1, абз. 8 ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України», військові частини структурно входять до Збройних Сил України та є військовим формуванням.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про оборону України», оборона України - система політичних, економічних, соціальних, воєнних, наукових, науково-технічних, інформаційних, правових, організаційних, інших заходів держави щодо підготовки до збройного захисту та її захист у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Виходячи із загальновідомих обставин збройної агресії російської федерації по відношенню до України, введення воєнного стану, є достатні підстави вважати, що наразі здійснюються заходи із забезпечення національної безпеки і оборони України.

Відтак, у розумінні ч. 2 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», передача військовим частинам транспортних засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони може бути визнано як гуманітарна допомога із наступними правовими наслідками щодо звільнення від оподаткування ввезеного транспорту.

На яких підставах ввозити авто для громадських організацій?

Наголошую, що ч. 2 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» при визначенні винятків із транспортних засобів як підакцизних товарів, акцентує увагу саме на тому, хто є отримувачем такої гуманітарної допомоги.

Відтак, за умови, що отримувачами транспортних засобів, у тому числі спеціального та спеціалізованого призначеннями будуть визначені адресати, перелічені у ч. 2 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», то ввезення транспортних засобів також може бути звільнене від оподаткування.

Як оформити авто як гуманітарну допомогу на митниці?

Загальний порядок митного оформлення гуманітарної допомоги врегульовано Порядком митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затвердженим постановою КМ України від 22 березня 2000 р. № 544.

Водночас, відповідно до абз. 1 п. 1 постанови КМ України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6506 10 80 00; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6211 43 90 00), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00; тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00) від донорів (у значенні Закону України "Про гуманітарну допомогу") здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно із абз. 3 цього ж пункту, товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Відповідно до абз. 4 цього ж пункту, при цьому Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 р. N 544 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 12, ст. 481; 2013 р., N 31, ст. 1081), та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України "Про гуманітарну допомогу", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2013 р. N 241 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 29, ст. 990; 2016 р., N 6, ст. 308), не застосовуються.

Таким чином, станом на час введення воєнного стану на території України, процедуру митного оформлення гуманітарної допомоги спрощено та вона ввозиться на територію України за декларативним принципом.

Форма декларації наведена у додатку 1 до постанови КМ України від 01.03.2022 №174 та містить, серед всього іншого, пункт транспортні засоби як вид гуманітарної допомоги, що лише підтверджує вищенаведені висновки.

Документальне оформлення ввезеного авто

Попри спрощеність процедури ввезення зауважую, що з метою належного бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги як її надавачами, так і отримувачами, доцільно укладати цивільно-правові угоди щодо передачі гуманітарної допомоги.

При цьому, договори мають містити істотні умови правочину щодо надання гуманітарної допомоги, а саме:

- предмет (обов’язок передати гуманітарну допомогу встановленого виду);

- сторони (хто є надавачем та отримувачем відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу»);

- умови використання транспортних засобів як гуманітарної допомоги відповідно до напрямів використання, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу»;

- безоплатність та безповоротність надання такої допомоги;

- строки постачання гуманітарної допомоги.

Факт приймання-передачі гуманітарної допомоги від надавача до отримувача також має бути належним чином зафіксований, наприклад, відповідним актом.

Подальша реєстрація ввезеного транспортного засобу відбувається у загальному порядку.

article
Увага, через хв. ми будемо оновлювати сайт і він буде недоступний протягом кількох хвилин.

Тому, якщо ви не встигаєте заповнити та завантажити шаблон до моменту оновлення, радимо зробити це після оновлень, щоб не втратити дані.
Уважаемый пользователь, на сайте easydocs.com.ua часть страниц не переведена на русский язык. Спасибо за понимание.
Шановний клієнтe, для найкращого досвіду користуванням нашим сайтом ми рекомендуємо вам використати браузери Mozilla Firefox, Google Chrome або Microsoft Edge останніх версій.

Інші браузери поки що не підтримуються у повній мірі.

Дякуємо за розуміння.
Внимание, все данные в полях шаблонов нужно вводить на украинском языке - так как это официальный язык деловодства в Украине.

Увага, всі дані у полях шаблонів необхідно вводити українською мовою як офіційною мовою діловодства.