❗️Електронний підпис: КЕП або УЕП? (Частина 1)
За матеріалами нашого каналу на Telegram "Листи від адвоката"
Серпень 23, 2022
На нашому каналі ми вже неодноразово писали, що наша мета – розповісти вам, як простішими шляхами реалізувати ваші права. Використання електронного підпису – один із таких шляхів. ✍️ завдань нашим захисникам завжди потрібні надійні та справні автомобілі. Те ж саме стосується громадських організацій, які займаються волонтерською діяльністю. Хоча з часу повномасштабного вторгнення пройшло вже майже 6 місяців, питання безмитного ввезення автомобілів лишається актуальним. Нещодавно до мене звертались із подібним запитом, тому хочу поділитись своїм правовим висновком з цього питання.
Хоча це далеко не нове явище в українському законодавстві, досі не всі знають що це та як це. Свіжесенький приклад: одна із прокуратур (не буду тицяти пальцями в колег) повернула мій адвокатський запит, підписаний електронним підписом. Найцікавіше – підставу для повернення не було вказано конкретно, а просто зазначено, що запит не містить всіх обов’язкових реквізитів. Але я здогадався та надіслав повторно на старому доброму папері.📩
Що таке електронний підпис (далі – ЕП)?💽
ЕП – це електронна інформація (файл), який за допомогою спеціальних пристроїв або програм ви можете додавати до електронного документа та використовувати як підпис. У результаті виникає електронний документ – файл, який підписано ЕП.
❓Чому використання ЕП зручно:
✔️немає витрат на папір та друк;
✔️зменшення часу на обмін документами/надсилання адресату;
✔️електронний документ захищений від підробок (принаймні, поки що);
✔️разом з підписом проставляється дата та точний час підпису (що також є важливим елементом захисту ваших прав, коли дата та час мають значення).
Які бувають ЕП?
Закони України «Про електронні довірчі послуги» та «Про електронні документи та електронний документообіг» розрізняють 2 види ЕП: удосконалений ЕП (УЕП) та кваліфікований ЕП (КЕП).
У чому різниця?
✔️у використанні технологій та стандартів, які забезпечують конкретний рівень довіри до ЕП як засобу ідентифікації. Так, ст. 15 ЗУ «Про електронні довірчі послуги» прямо вказує, що УЕП забезпечує середній рівень довіри до схем електронної ідентифікації, тоді як КЕП – високий.
✔️УЕП може зберігатись на незахищеному носії (комп’ютер, флешка тощо), тоді як КЕП формується та зберігається на спеціальному захищеному носії або з використанням хмарних сервісів.
✔️ч. 4 ст. 18 ЗУ «Про електронні довірчі послуги» визначає, що саме КЕП має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис.
⁉️ То яку юридичну силу має УЕП і наскільки правомірно ним користуватись? Ось це цікаве питання, про яке більш докладно поговоримо у наступній частині.
P.S.: нижче – скрін того самого листа щодо повернення адвокатського запиту та ордеру адвоката, які були підписані моїм ЕП 👇
