Зачекайте, будь ласка

Як стягнути аліменти на дитину

Опубліковано: 4 січня 2021 р.

Виховання та утримання дітей є спільним обов’язком обох батьків. Нажаль, не всі здійснюють свої батьківські обов’язки добровільно, а тому постає питання їх виконання у примусовому порядку. І якщо примусити виховати дитину – неможливо, то стягнення аліментів у судовому порядку – цілком простий та зрозумілий механізм, у якому ми допоможемо розібратись.

Хто має право звернутися до суду для стягнення аліментів?

З урахуванням вимог статті 181 Сімейного кодексу України, звертатись до суду з метою стягнення аліментів може один з батьків або інший законний представник дитини, разом з яким проживає дитина.

Крім рідних батьків, законними представниками дитини, які можуть здійснювати судовий захист прав та інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, є:

 • баба, дід, вітчим, мачуха, повнолітні брат чи сестра дитини;
 • опікун (особа, яка здійснює опіку над малолітньою дитиною (дитина до 14 років);
 • піклувальник (особа, яка здійснює піклування над неповнолітньою дитиною (дитина від 14 до 18 років);
 • особи, яка прийняли дитину у свою сім'ю (прийомні батьки);
 • батьки-вихователі (подружжя або окрема особа, що не перебуває у шлюбі, які взяли дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, для виховання та спільного проживання);
 • інші особи, якщо вони будуть визначені законом як такі, що мають права законних представників дитини без спеціальних на те повноважень.

Важливо: право на стягнення аліментів на утримання дитини має той із батьків або законний представник, із яким проживає дитина.

Один з батьків чи законний представник, з яким дитина не проживає, не має права на стягнення аліментів на її утримання.

Відтак, разом із заявою чи позовом про стягнення аліментів на дитину має бути доданий документ, який підтверджує факт проживання заявника (або позивача) із дитиною - наприклад, довідка Державної міграційної служби України про місце проживання або місце проживання особи (як заявника, так і дитини), довідка про склад сім'ї, договір оренди житла, інший офіційний документ, який може підтвердити вказані обставини.

До якого суду слід звертатись?

За загальним правилом, встановленим статтею 27 Цивільного процесуального кодексу України, позови про стягнення аліментів пред'являються за місцем проживання відповідача – того з батьків (а в деяких випадках – обох батьків), з кого ви маєте намір стягнути аліменти. Однак, стаття 28 Цивільного процесуального кодексу України надає право подати позов про стягнення аліментів за місцем проживання позивача (заявника). Тобто, ви, як заявник, обираєте суд, куди пред’являти позов. Залежно від населеного пункту, де живете ви або відповідач, це може бути районний, міський або міськрайонний суд. Наприклад, якщо ви проживаєте у місті Херсон, а відповідач – у місті Запоріжжі, то залежно від вашого вибору, позов (заява) про стягнення аліментів може бути поданий до Херсонського міського суду Херсонської області, або до одного із районних судів у місті Запоріжжі (того району, де проживає відповідач). Відеоінструкція, де та як знайти потрібний суд - тут.

У якому порядку слід звертатись?

Законодавство дозволяє звертатись до суду з метою стягнення аліментів у двох порядках – у порядку наказного або позовного провадження.

Наказне провадження

Стягнення коштів у наказному провадженні є більш швидким та простим способом стягнення аліментів.

Для цього, той з батьків або інший законний представник, з ким проживає дитина, має подати до суду заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів. За результатами розгляду заяви суд видає наказ, що є виконавчим документом та підлягає пред’явленню до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця з метою примусового стягнення аліментів.

Важливо: особливістю наказного провадження є те, що у такому порядку може стягуватись лише мінімально гарантований розмір аліментів на дитину (дітей), встановлений законодавством.

За вибором заявника, він може вимагати стягнення аліментів:

 • у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину (заяву можна створити тут);
 • у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (заяву можна створити тут);

Тобто, якщо ви бажаєте стягнути більшу частку від доходу платника аліментів або більший розмір твердої грошової суми – наказне провадження вам не підійде, натомість ви можете скористатись шаблоном позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дитини.

Водночас, у разі виникнення у платника аліментів можливостей сплачувати аліменти у більшому розмірі, ви маєте право подати позов про збільшення розміру аліментів.

Таким чином, для того, щоб подати до суду заяву про видачу судового наказу, необхідно до неї додати:

 • копію паспорту та ідентифікаційного коду заявника
 • копія паспорту та ідентифікаційного коду боржника (так називається відповідач у наказному провадженні); якщо копій таких документів немає – бажано, принаймні, повідомити паспортні дані та ідентифікаційний код у вашій заяві;
 • копію свідоцтва про народження дитини (дітей);
 • якщо заяву подає інший законний представник, крім батьків – документ, що підтверджує статус законного представника (наприклад, копію рішення суду про встановлення опіки або піклування над дитиною, на утримання якої стягуються аліменти);
 • довідка про місце проживання дитини (дітей), яка підтверджує факт проживання дитини із заявником (може бути видана місцевою радою, ЖЕКом, ОСББ, органом державної міграційної служби, якщо ви зареєстрували місце проживання дитини у встановленому порядку).

Позовне провадження

Позовне провадження є більш тривалим судовим процесом та, як правило, здійснюється за участі (з викликом) обох сторін у судове засідання. Розмір аліментів, який ви просите стягнути – не обмежується, але при його визначенні суд враховує ряд обставин, а саме:

 1. стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
 2. стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
 3. наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
 4. наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
 5. доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 6. інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно, для того, щоб стягнути розмір аліментів на дитину у більшому розмірі, ніж мінімальний, необхідно довести два основних «блоки» обставин:

 • заявник несе витрати на дитину та її розвиток, лікування (показати суду приблизну суму коштів, яка витрачається на дитину щомісячно) – тобто, показати суду реальну потребу дитини у певній сумі коштів;
 • обставини, що відповідач має змогу сплачувати аліменти у більшому розмірі: наприклад, наявність високооплачуваної роботи, бізнесу, цінного рухомого та нерухомого майна тощо.

Таким чином, окрім документів, які ви мали б зібрати до заяви про видачу судового наказу, слід надати документи, що підтверджують наявність двох «блоків» обставин, згаданих вище.

За результатами розгляду позову суд приймає рішення та після набрання ним законної сили – за заявою позивача видає виконавчий лист, що є підставою для стягнення аліментів у примусовому порядку.

Позовну заяву про стягнення аліментів на дитину ви можете створити тут.

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

Стаття 5 Закону України «Про судовий збір» звільняє заявників з вимогами про стягнення аліментів від сплати судового збору (станом на момент написання цієї статті).

Чи можна змінювати розмір аліментів після прийняття судового рішення?

Так, можна. Закон надає право і стягувачу, і платнику аліментів просити про збільшення або зменшення розміру аліментів.

Наприклад, у платника аліментів збільшились доходи, або навпаки, він втратив роботу чи захворів на хронічне захворювання, яке потребує витрат на лікування.

Для цього слід подати до суду позов про збільшення або зменшення розміру аліментів.

На який період присуджуються аліменти?

За загальним правилом, суд присуджує аліменти з моменту подання заяви про видачу наказу (або позову) та до досягнення дитиною повноліття.

Якщо дитина після досягнення повноліття (18 років) продовжує навчатись, за позовом одного з батьків або законного представника, з яким проживає дитина, суд може стягнути аліменти з іншого з батьків до досягнення дитиною 23 років. Створити такий позов можна тут.

Водночас, дитина, яка продовжує навчатись після 18 років, може самостійно звернутись з позовом про стягнення аліментів на її утримання. Для складання такого позову перейдіть сюди.

Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років.

Чи нараховується на аліменти пеня?

Так, за наявності заборгованості по сплаті аліментів, нараховується пеня у розмірі 1% від простроченої заборгованості за кожен день прострочення, але не більше, ніж 100% від простроченої заборгованості. Для стягнення пені слід звернутись з відповідним позовом до суду, який можна створити тут.

Стягнення додаткових витрат на дитину

Додатковими є витрати на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Перелік додаткових витрат не є вичерпним та залежить від конкретної життєвої ситуації, яка потребує додаткових витрат. Тому, у кожному випадку суд буде окремо визначати, чи є підстави для стягнення додаткових витрат.

Участь у додаткових витратах на дитину зобов'язані нести обидва батьки. Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення (наприклад, розмір доходу кожного з батьків, наявність хронічних захворювань, наявність інших утриманців та інших обставин, що можуть впливати на можливість відшкодовувати додаткові витрати на дитину).

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Як наш ресурс може допомогти вам у стягненні аліментів?

На нашому сайті ви маєте змогу за незначну ціну скористатись конструктором заяв про видачу судового наказу про стягнення аліментів у частці від доходу або у твердій грошовій сумі, позовних заяв про стягнення аліментів, додаткових витрат на дитину, позовної заяви про стягнення пені по аліментам, позовних заяв про зменшення та про збільшення розміру аліментів.

Важливо: наш конструктор документів враховує найбільш типові випадки, коли аліменти стягує один із батьків, із ким проживає дитина. Тому, якщо ви не є одним із батьків дитини, але ви є іншим законним представником, з яким проживає дитина, ми можемо запропонувати вам складання документу на замовлення.

Якщо у вас виникнуть додаткові питання або ви не впевнені, що виходячи з ваших життєвих обставин вам буде достатньо лише скористатись конструктором документів, ви маєте змогу замовити складання документу на замовлення.

Також зауважимо, що наш ресурс прагне до постійного вдосконалення. Тому, якщо ви не знайшли потрібного вам шаблону документів, ви маєте змогу запропонувати його, звернувшись сюди. Ми обов'язково розглянемо вашу пропозицію та повідомимо, наскільки можливо створити запропонований вами шаблон.

Увага, через хв. ми будемо оновлювати сайт і він буде недоступний протягом кількох хвилин.

Тому, якщо ви не встигаєте заповнити та завантажити шаблон до моменту оновлення, радимо зробити це після оновлень, щоб не втратити дані.
Уважаемый пользователь, на сайте easydocs.com.ua часть страниц не переведена на русский язык. Спасибо за понимание.
Шановний клієнтe, для найкращого досвіду користуванням нашим сайтом ми рекомендуємо вам використати браузери Mozilla Firefox, Google Chrome або Microsoft Edge останніх версій.

Інші браузери поки що не підтримуються у повній мірі.

Дякуємо за розуміння.
Внимание, все данные в полях шаблонов нужно вводить на украинском языке - так как это официальный язык деловодства в Украине.

Увага, всі дані у полях шаблонів необхідно вводити українською мовою як офіційною мовою діловодства.