Зачекайте, будь ласка

​​❗️Стягнення шкоди, завданої війною (частина 2)

За матеріалами нашого каналу на Telegram "Листи від адвоката"

Жовтень 05, 2022

Продовжуємо нашу тему щодо стягнення шкоди, завданої війною. Отож, докази зібрано, що робити далі? 🧐

Позов до рф

У розумінні ст. 48 ЦПК України держава може бути відповідачем у судовій справі. Водночас, відповідно до ст. 79 Закону України «Про міжнародне приватне право», іноземні держави користуються судовим імунітетом: залучати державу як відповідача у судовій справі можливо лише за її згодою. Аналогічні норми є і у міжнародному праві. А відтак, виникає питання, чи можна звернутись до українського суду з позовом до рф, якщо вона не надасть на це згоди? 💁‍♂️

📌У постанові від 14.04.2022 по справі №308/9708/19 Верховний Суд дійшов висновку, що можна. При цьому, Верховний Суд виходив із норм міжнародного права та застосував концепцію «обмеженого судового імунітету»: наявність обставин, за яких держава не може посилатись на наявність судового імунітету. Серед таких винятків – заподіяння шкоди життю, здоров’ю або майну громадян іншої держави.

❗️Таким чином, Верховний Суд сформував правовий висновок, відповідно до якого рф не користується судовим імунітетом у справах за позовами громадян України про відшкодування завданої шкоди.

❗️❗️❗️Як подавати позов – ми писали у цьому дописі, а ще тут, тут і ось тут. І, як завжди нагадую, що коли ви не хочете писати позов самі – замовляйте у адміна , він допоможе.

Чи треба платити судовий збір? 💰

Відповідно до п. 22) ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», позивачі у справах до рф щодо відшкодування завданої шкоди через тимчасову окупацію, збройну агресію, збройний конфлікт - звільнені від сплати судового збору.

❗️Нюанс, який слід врахувати

Хоча Верховний Суд і дійшов висновку про ігнорування судового імунітету рф, треба розуміти, що потенційно майбутнє судове рішення буде виконуватись не лише в Україні, але і за її межами – якщо на території України не залишиться майна рф. Про це ми поговоримо у наступній публікації, але на стадії судового розгляду вже треба врахувати, що має бути хоча б формально забезпечено право рф на участь у судовій справі. Інакше, іноземні суди можуть не допустити рішення українських судів до виконання на території іноземних держав.

Відтак вважаю, що позивачам варто ініціювати перед судом питання щодо повідомлення рф про судову справу усіма доступними засобами: публікація про виклик рф на офіційному сайті судової влади України, надіслання судових викликів та документів до дипломатичних представництв і консульств рф на території інших держав тощо.

На сьогодні - все. Щодо можливості виконання таких рішень поговоримо у наступній публікації 🔜

article
Увага, через хв. ми будемо оновлювати сайт і він буде недоступний протягом кількох хвилин.

Тому, якщо ви не встигаєте заповнити та завантажити шаблон до моменту оновлення, радимо зробити це після оновлень, щоб не втратити дані.
Уважаемый пользователь, на сайте easydocs.com.ua часть страниц не переведена на русский язык. Спасибо за понимание.
Шановний клієнтe, для найкращого досвіду користуванням нашим сайтом ми рекомендуємо вам використати браузери Mozilla Firefox, Google Chrome або Microsoft Edge останніх версій.

Інші браузери поки що не підтримуються у повній мірі.

Дякуємо за розуміння.
Внимание, все данные в полях шаблонов нужно вводить на украинском языке - так как это официальный язык деловодства в Украине.

Увага, всі дані у полях шаблонів необхідно вводити українською мовою як офіційною мовою діловодства.